Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-pagenavi domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/tajcicek/domains/tajcicekada.com/public_html/wordpress/wp-includes/functions.php on line 6114
Otvorenje izložbe “Veprica / Vepar / Veprovina” | Tajči Čekada

Pozivamo Vas na otvorenje izložbe autorice Tajči Čekada pod nazivom „Veprica / Vepar / Veprovina“.

U petak, 11.07.14. u 20 i 30 sati u galeriji Erste banke u Rijeci, točnije na adresi Franja Supila 6, Erste Club, preko puta hotela Bonavia.

Izložbu će otvoriti povjesničar umjetnosti Branko Cerovac, koji je ujedno i autor popratnog teksta.

VEPAR / VEPRICA / VEPROVINA

Ili

SVADBENA GOZBA LJEPOTICE I ZVIJERI

Performans /video / fotografije Tajči Čekade

Izvorno, primat nazvan kasnije, akademski homo sapiensom nije bio alijeniran, otuđen od životinja i okoliša, još nije bio oštro zasječen rez kultura /priroda. Štoviše, svatko je znao za svoju „divlju dušu“ koja je bila životinja i tumarala prašumom dok je čovjek drijemao u svojoj spilji, kolibi ili šatoru. Čak se i Krist pojavljuje kao riba ili janje, jaganjac božji koji se u Apokalipsi, Otkrovenju starog Ivana prognanog na Patmos, promeće u prilično monstruoznu božansku zvijer – osvetnika, dok Veliki Crveni Zmaj vreba trudnu Ženu Odjevenu u Sunce da već jednom rodi, ne bi li se dočepao Djeteta, najdraže mu hrane.

Jung pred smrt spominje u svojim Sjećanjima ( C.G.Jung, Sjećanja, snovi, razmišljanja ) da je doživio Svadbu Janjeta, neopisivo iskustvo, i da je točno znao da je to to, baš taj misterij, ma što inače mislili smrtnici koji nisu imali tu sreću.

Riječka umjetnica Tajči Čekada se u nizu svojih performansa i video uradaka bavi upravo tim i analognim ispitivanjima kompleksnih relacija Čovjek – Životinja odnosno Kultura – Priroda.  Izbavljenje čovjeka nije moguće mimo izbavljenja životinje, to je načelo koje se kao logos i telos provlači kroz upravo fanatičnu opsjednutost brojnih suvremenica/-ika etičkom i estetičkom problematikom našeg odnosa prema životinjama. Od antičkih i srednjovjekovnih, renesansnih i baroknih alkemičara do Marxovih „Ekonomsko – filozofskih rukopisa“ i psihoanalize uvijek iznova se vraćaju i variraju ti motivi kulturnog bestijarija kojima recentna video produkcija i fotografije Tajči Čekade daju dostojan i veoma intrigantan prilog.

Video s prizorima procedure u kojoj  suvremeni „homo sapiens“ živu divlju svinju „pretvara“ u ljudski prehrambeni proizvod prezentira realno naličje antropoloških i etnografskih stereotipa čiji simbolični imaginarij „preistančanim“ posjetiteljima  pacificiranih i „blagih“ izložaba nije nepodoban: „narodni običaji“,“nematerijalna baština“(invizible heritage), kićena oružja i oruđa, kuhinjski pribor i posuđe, krznene bunde, perjanice, lovačka oprema,lovački ukrasi, simbolika ( Sveti Eustahije/Hubert, Jaegermeister, Laibach Kunst ) , rogovi, trube…,ukratko, sav taj elegantni humani, kulturni instrumentarij lova, „uljuđenog“ ubijanja životinja i njihove konzumacije. Ergo, da bi se neki stereotip „razorio“, valjda ga prvo treba i razotkriti, raskrinkati, suočiti se s istinom i fenomenologijom stvarnosti kojom se fantazme i stereotipi hrane. Jer kultura nije samo maska,“sublimat“ ili pak nekakav surogat i simulakr, naravno ideologijski iskrivljen i lijepo upakiran „stav“, neko „podobno“ mnijenje odnosno predrasuda, već  bi u prvom redu trebalo razviti dublji kritički uvid u razloge tolike učinkovitosti i neprolaznosti arhetipova, ne tek suvremenih, sekulariziranih, „pop“ stereotipa poput artificijelne „Barbike/Kena“. A na umjetnici/-ku je da publici proširi,a ne suzi percepciju i shvaćanje stvarnosti. Nije artist kriv što stereotipi imaju i brutalne učinke na živa bića, a „kultura“ hipokrizije, licemjerja i laži jako nizak prag tolerancije na istinu. Nojevi  s glavom u pijesku nisu kriterij istine niti vrijednosti umjetničkog djela.

Umjetnica Tajči Čekada pošteno i estetski osmišljeno kontrapunktira obje strane medalje ljudskog civiliziranog odnosa prema „divljoj“ prirodi i „divljoj misli“ ( Levy Strauss ).

Branko Cerovac