Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-pagenavi domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/tajcicek/domains/tajcicekada.com/public_html/wordpress/wp-includes/functions.php on line 6114
Kava za Maričku | Tajči Čekada


KAVA ZA MARIČKU
ILI
SUSRET PRINCEZE I KRALJICE PERFORMANSA NA MSU DVORU

Prije nego li pređemo na pitanja o vrsti i brandu kave, bombonjere i kolača koje je Tajči kupila i vlastoručno pripremila za poklonstvo Vlasti prigodom posjete njoj i retrospektivnoj izložbi Vlaste Delimar, što čini tek jedan od detalja, jednu naizgled običnu, običajnu gestu, znak pažnje / pozornosti naspram neke osobe, a u sklopu performansa Tajči Čekade, na poziv Vlaste D. osobno i Organizatora, samo da se odmah distanciramo od svih mogućih,ali beznačajnih novinskih kvazikritičkih komparacija na relaciji Marina Abramović – Vlasta Delimar ili pak M.A.-V.D.- Tajči Čekada, pošto se radi o već uobičajenoj i utoliko normalnoj muzejskoj, izlagačkoj i performerskoj praksi kojoj nije svrha niti trka u naoružanju niti kopernikanska mobilizacija(Peter Sloterdijk: Kopernikanska mobilizacija i ptolomejsko razoružanje), pa tako ni natjecanje u „radikalnosti“,“originalnosti“,“inovativnosti“,“istrajnosti“ i sličnim fakirskim disciplinama koje pojedine tiskovine brkaju sa značajem, značenjem i smislom umjetničkog habitusa, djelovanja i ponašanja. Korjenitost, naime, nije istoznačna radikalizmu niti je volja da se ide „do kraja“ isto što i rigidno forsiranje ma kojeg ekstremizma koji ne bi bio sukladan umjetničkom identitetu i intenciji samog umjetnika odnosno, uže, konceptu konkretnog rada i čina. Malo smisla za nijanse, molim, nije to takmičenje u stajanju na jednoj nozi, nisu svi artisti/-ice jednaki niti ih treba trpati u Prokrustovu postelju! Nietzsche je s pravom uputio svoje suvremenike,posebno Nijemce, na lektiru francuskih autora, u svrhu razvoja smisla za nijanse, ne tek neotesane fiksne ideje i stavove. Tajči, naime, nije Lady Gaga, Vlasta nije Marina, radije se predstavlja, pored drugih, kao – Marička, u vlastitim performansima. Odgovarajuće dugotrajna, pozorna, usrdna i predana posjeta – performans Tajči Čekade uopće nema namjere obarati ničije rekorde niti parirati možda srodnim umjetničkim postupcima, pa ni onima jedne Marine Abramović. Tajči je prepoznata i pozvana od strane jedne i jedinsvene Vlaste Delimar, upravo s njene egzistencijalne i „subjektivne“ strane, a to je važno vidjeti, pozorno pratiti i pokušati razumjeti. Zašto baš nju, Tajči Čekada?
Dakle, pored kontingencije tijela postoji i kompleksna kontingencija osobnih kakvoća, osjeta, razmišljanja u emocionalno, estetski i etički osjetljivom vrijednosnom odnosu prema osobi do koje nam je naročito, iznimno stalo. Kao u „Strahu i drhtanju“ S. Kierkegaarda. Tu nije bitno „opće“, „ćudoredno“, „sustav“ već – iznimka, „viteštvo vjere“ a ne „viteštvo rezignacije“ nad, primjerice, „bijedom, aktualnog stanja i trendova na područjima preplavljenim općim potopom Art-a ( sve je to isto, sve znamo, pun nam je ….. toga, u tom smislu ). Pri tom ne mislimo na „vjeru“ u smislu ma koje od danih konfesija već na „pozorno uzimanje u obzir“ nečega što nas pogađa a „kontingentno“ je, poput sudbonosnog „slučaja“, kakav je ( bio ) jedan – jedini Tomislav Gotovac aka Antonio Lauer, kakva je za Tajči – Vlasta ( čast Marini, ALI! ): u tome je stvar.
Tajči Čekada hoće da se percipira kao njena odluka i performans upravo to priznanje,u smislu „credo“ i artističko „vjerujem“ da joj djelo i osobni način jedne i jedine Vlaste Delimar – prezentiran u opsežnom i složenom dinamičnom sustavu Retrospektive To sam ja – puno znači; da drži vlastitim umjetničkim činom sam čin temeljitog i predanog „posjeta“ koji nadilazi puku kurtoaziju „obilaska izložbe“ ili pak nekog dosadnog poznanika, nadilazi i puku obvezu, dužnost, nevoljku prinudnu radnju,već je osviješten i temeljit postupak već zaslužne i sposobne mlađe umjetnice koja slobodno koncipira vlastiti nastup na poziv koji već i sam ima određeni značaj visokog vrednovanja i priznanja, poput inicijacije u visoki stupanj iznimnosti.
Branko Cerovac